Erasmus+ tanulmányi tevékenység - Pénzügyi intelligencia – út a tudatos fogyasztáshoz, projektszám 2020-1-LT01-KA229-077899_3
A sorrendben 3. tanulmányi tevékenységnek iskolánk 2022. október 3. – 7-ig adott otthont. A nemzetközi projekttalálkozó 40 résztvevőjét, akik Litvániából, Portugáliából, Görögországból és Romániából érkeztek, workshoppal összekötött iskolalátogatással fogadtuk. Az egyes állomásokon cukkíniből, juhsajtból és avokádóból készíthettek egészséges feltéteket, édes krémmel tölthették meg és friss gyümölccsel díszíthették ki a kis sütemény-kosárkáikat, valamint csokoládéba mártogathatták a gesztenyés golyócskákat, pincéreink pedig a látványos flambírozást mutatták be. Az iskolai kozmetikai szalonban kézmasszázzsal, nappali sminkkel, körömlakkozással kényeztették a résztvevőket, míg a fodrászszalonban a lányok fürtjeit fonták, hullámosították tanoncaink. Az iskolalátogatás során a résztvevőknek megmutattuk iskolánk fűszerkertjét, sportpályáját, és egyes szaktantermeit. A tárlatvezetést prezentációk követték, amelyek segítségével az egyes partneriskolák csapatai bemutatták az országaik bankrendszerét, a bankok szerepét az emberek mindennapjaiban és jellemezték a leggyakoribb banki termékeket. A délutáni órákban ellátogattunk a városközpontba, ahol nemzetközileg vegyes csapatokban ismerkedtek meg a résztvevők Komárom nevezetességeivel és a központi erőddel.
A projekttalálkozó második napján egésznapos kiránduláson vettünk részt, ellátogattunk a körmöcbányai pénzverdébe, pénz- és érmemúzeumba valamint egy aranybányába. A kirándulás alatt a résztvevők megismerkedtek a pénz fejlődésének történelmével és gyártásával, az aranybányászattal és az arany szerepével a pénzgyártásban.
A harmadik nap a környezetvédelem és a fenntarthatóság jegyében zajlott. A Tudatos Komáromért nonprofit szervezet előadásának témája a ruházkodás környezetvédelemre gyakorolt negatív hatása volt. Felhívták a résztvevő figyelmét a feleslegessé vált öltözet újrahasznosításának nehézségeire, valamint a „fast-fashion“-re költött pénz mennyiségére. A tartalmas és tanulságos előadás után mindegyik partnerország csapata egy-egy gyümölcsfát ültetett az iskola kertjébe, melyek termését a későbbiekben cukrász és szakács növendékeink tudják majd felhasználni hagyományos ételek elkészítéséhez. Délután a partneriskolák bemutatták országuk megélhetési költségeit. Összehasonlítottuk a minimálbér összegét, az átlagbért, a legjobban és a legrosszabbul fizetett állásokat, valamint egy hétköznapi háztartás mindennapi kiadásait a résztvevő országokban.
A negyedik napon ellátogattunk a Szlovák Nemzeti Bankba, ahol az Euro kialakulásáról, valamint a Szlovákia euro övezethez való csatlakozásáról szóló előadást hallgattak meg a résztvevők, majd megtekintették az euro bankjegyek gyártását, biztonsági elemeit és kiselejtezését bemutató kiállítást.
Az utolsó napon a részvevők nemzetközileg vegyes csoportokban családi költségvetést készítettek. Mindegyik csapatnak a rendelkezésére állt egy kiinduló költségvetés, amelyet egy adott helyzet alapján kellett módosítaniuk, pl. home-office a Covid-19 járvány alatt, az idősebb gyermek külföldi egyetemen folytatja tanulmányait, az üzemanyagárak emelkedése, az energiaárak emelkedése, stb. Az adott helyzet hatását a családi költségvetésre mindegyik csoport poszter segítségével szemléltette. A workshopot egy Holt Vág-parti kincskeresés követte, ahol a nemzetközileg vegyes csapatok tagjait különböző sportfeladatok és kvíz- kérdések vezették el a kincshez. Az ötnapos projekttalálkozót a Bastion étteremben felszolgált ünnepi ebéddel és spontán táncmulatsággal zártuk.