• História

• Prvá učňovská škola v Komárne bola po II. svetovej vojne otvorená v školskom roku 1946/47. Škola podliehala priamo povereníctvu školstva a kultúry v Bratislave. Sídlo školy bolo na vtedajšej Masarykovej ul. 38, v Majlátovej škole. Všetky ročníky v tomto školskom roku boli prvé. Do školy sa vtedy hlásili aj starší ľudia, ktorí cez vojnu nemali možnosť vyučiť sa. Vyučovanie prebiehalo v dvoch jazykoch a to v slovenskom a maďarskom.
      Na konci školského roku bolo 361 žiakov, ktorí postúpili do ďalšieho ročníka. Na tento vysoký počet žiakov pripadlo šesť učiteľov aj s učiteľom náboženstva. Riaditeľom školy bol Viczek Ján.

Učeň sa tu mohol vyučiť napr. za mlynára, automechanika, hodinára, inštalatéra, holiča, kominára, zubného technika, fotografa, zámočníka, atď. Najviac učňov sa školilo v odbore kovorobnom a drevorobnom. V nasledujúcom školskom roku bol počet tried 20 a počet učebných odborov 40.
      V roku 1948 sa riaditeľom školy stal Antošík Ján (viedol ju do roku 1952). V tom čase tu bolo už 10 tried kovorobných so zameraním na výrobu lodí. Začalo sa vyučovať aj v odbore lodný zámočník. Tohoto roku prebehli - po vojne prvýkrát - záverečné učňovské skúšky, vyučilo sa 118 učňov. Na celej škole vyučovalo vtedy 7 učiteľov:

• Horváth Štefan
      • Kapitán Július
      • Kratochvíl Ján
      • Malík Baltazár
      • Mocman Ján
      • Kareš Richard
      • Máté Július - ktorý bol zároveň aj vychovávateľom v učňovskom domove

V školských rokoch 1950/51 až 1955/56 bolo na škole urobených veľa zmien. Učňovská škola sa v tom čase spojila s vtedajšími pracovnými zálohami (v Lodenici). Z tohoto obdobia sa v archíve školy nezachovali žiadne hodnoverné záznamy. Preto tieto školské roky nie sú zachytené ani v kronike.
      Šk. roku 1956/57 sídlila škola na Kasárenskej ul. 23. O budovu sa delila so IV. Národnou školou, materskou školou a Poľnohospodárskym učilištím. Riaditeľom školy bol Tóth Koloman, okrem neho tvoril učiteľský zbor ďalších 5 interných a 5 externých učiteľov. Vyučovanie prebiehalo v jazyku maďarskom. V tých časoch mala škola aj priestorové problémy, v núdzi sa vyučovalo aj v kabinetoch.

Výraznejšie zmeny nastali 1. 2. 1967. Škola bola umiestnená do trojposchodovej budovy na Budovateľskej ulici 32 v Komárne. Materiálovo a priestorovo sa podmienky podstatne zlepšili v roku 1991, kedy bola dokončená a odovzdaná do užívania nová budova prepojená s pôvodnou. Koncom '90-tych rokov sa v týchto priestoroch nachádzali dve školy: Stredné odborné učilište a Obchodná akadémia. 1. januára 2003 nastala zmena, keď sa obe školy zlúčili do jednej školy s názvom Združená stredná škola obchodu a služieb. Od 1. septembra 2009 nesie škola názov Stredná odborná škola obchodu a služieb - Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola, Budovateľská 32, Komárno.